Czy wiesz, że co druga kobieta uważa, że swój indywidualizm najlepiej podkreślić odpowiednio dobranym kolorem
Czytaj dalejJak mieszać kolory farb do włosów? Poznaj najważniejsze zasady
Co zrobić, jeśli w palecie nie możesz znaleźć takiego koloru, o jakim marzysz? Kolory farb do włosów można mieszać i osiągać indywidualne efekty. Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach, żeby nie obudzić się rano z zielonymi włosami.
Jak mieszać kolory farb do włosów, żeby osiągnąć pożądany efekt? To pytanie pojawia się dość często. Jeśli wiemy, jak farbować włosy w domu, chyba naturalnym krokiem potem jest mieszanie kolorów dla osiągnięcia zadowalających efektów. Warto jednak sprawdzić, jak to robić. Bo mieszanie farb do włosów nie jest trudne, trzeba tylko poznać pewne podstawowe wytyczne. Znajdziesz je w tym artykule.
Przy mieszaniu kilku farb do włosów pod uwagę trzeba wziąć kombinacje kolorów, głębokość i charakter odcieni, kolor wyjściowy i strukturę włosa oraz jego podatność na koloryzację.
Mieszanie kolorów farb, czyli co warto wiedzieć o kolorymetrii
Nauka na temat kolorów, ich doborów i mieszania nosi nazwę kolorymetrii. Dziedzina ta jest bliska niejednemu styliście. Warto samemu znać podstawowe zasady kolorymetrii, żeby potem samodzielnie mieszać farby w domu.
Generalnie wyróżniamy trzy podstawowe kolory: żółty, niebieski, czerwony. Z ich połączeń powstają inne kolory, na przykład żółty i czerwony tworzą pomarańczowy. Z pewnością znasz te zasady z lekcji plastyki.
Barwy podstawowe i pochodne:
- żółty + czerwony = pomarańczowy
- czerwony + niebieski = fioletowy
- żółty + niebieski = zielony
Kolory dzielimy na ciepłe (żółty, pomarańczowy, czerwony) i zimne (zielony, niebieski, fioletowy). W przypadku farb do włosów ciepłe odcienie to zloty, miedź, czerwony. Zimne kolory farb do włosów to popielaty, beżowy i mahoń.
Musisz wiedzieć, że zimne kolory neutralizują się po dodaniu ciepłych. Zatem zielony kolor można neutralizować czerwonym, a fiolet neutralizujemy żółtym.
Jak to wygląda w praktyce? Jeśli na głowie wyszedł Ci żółty kolor, sięgnij po farbę z fioletowym pigmentem dla zneutralizowania tego niechcianego efektu.
Znamy więc już podstawowe zasady kolorymetrii. Odchodzimy więc od farb i plastyki, a przyjrzyjmy się bliżej samym farbom do włosów.
Jak mieszać kolory farb do włosów?
W przypadku farb do włosów zastosowanie znajdują podstawowe zasady kolorymetrii, ale trzeba je doprecyzować.
Pierwsza kwestia to właściwe określenie koloru farby do włosów. W przypadku profesjonalnych farb fryzjerskich rzadko kiedy spotkamy się z nazwami typu machoń, ciepły blond albo (co nic w zasadzie nie mówi) kawa z mlekiem. Na opakowaniach farb do włosów widnieją numerki i literki (opcjonalnie). Jeśli nie do końca potrafisz je odkodować, zacznij od sprawdzenia, jak czytać numery farb do włosów.
Zapamiętaj:
- Nie mieszaj farb, które są daleko od siebie w palecie, np. z poziomu 7 i 10. Dlaczego? Bo ciemniejszy kolor zdecydowanie zdominuje całą mieszankę. Podobnie w przypadku mieszania superblondu z ciemnym blondem, w efekcie całość wyjdzie dość ciemna.
- Łączymy ciepłe odcienie z ciepłymi, a zimne z zimnymi. Dlaczego? A pamiętasz, co wychodzi z połączenia żółtego (ciepły kolor) i niebieskiego (zimny kolor)? Zielony…
- Kolory tzw. naturalne (po pierwszej cyfrze i kropce widnieje 0) można łączyć zarówno z kolorami ciepłymi, jak i zimnymi.
- Uważaj z odcieniami beżowymi. Same w sobie stanowią już połączenie złota (ciepły odcień) i popielatego (zimny odcień). Gdy dodasz do tej mieszanki coś jeszcze, może z tego wyjść niezła kombinacja.
- Najlepiej wychodzi mieszanie farb o bliskich sobie kolorach, ale nieco innych odcieniach.
No i jeszcze jedna sprawa. Jeżeli decydujesz się na mieszanie kolorów farb do włosów, kup farby jednego producenta. Poszczególni producenci mogą stosować inne formuły, co w połączeniu może okazać się… wybuchowe. Farby mogą wejść między sobą w dziwne reakcje, a kolor końcowy wyjść nie taki, jak oczekujesz.
A ile kolorów można ze sobą mieszać? Ile chcesz. Możesz zmieszać dwie farby, a nawet trzy. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Generalnie jednak warto ograniczyć się do maksimum trzech odcieni. Zmieszanie ich większej ilości raczej i tak nie da pożądanego efektu.
Jak mieszać farby do włosów, czyli kilka słów o proporcjach
Do tej pory pisaliśmy o tym, jakie kolory można ze sobą łączyć. Pozostaje kolejna kwestia, czyli sama technika mieszania farb.
Do przygotowania mieszanki będziesz potrzebować: wybranych odcieni farb, trzech miseczek (albo więcej), oksydantu, pędzelka do farbowania.
Wszystkie mieszanki wykonuj oddzielnie. Jeżeli chcesz połączyć na przykład dwie farby, przygotuj dwie miseczki. Połącz farbę z oksydantem (jeśli nie wiesz, jak to zrobić, sprawdź jak dobrać stężenie oksydantu do farby do włosów). Stosuj się do zaleceń producenta.
Pamiętaj, że możesz przygotować mniejszą ilość farby. Możesz nie potrzebować całej tubki, bo przecież korzystasz jeszcze z innej farby. Nie powinno się zostawiać gotowej mieszanki do następnego razu. Jest to jeden z podstawowych błędów w domowej koloryzacji. W mieszance koloryzującej wraz z upływem czasu dochodzi do pewnych reakcji chemicznych, które mogą znacząco zmienić efekt zabiegu.
Mieszanki powinny być jednolite. Nie ma mowy o grudkach, wytrącających się płynie i innych tego typu przygodach. Gdy oba kolory są już gotowe, weź trzecie naczynie (tylko nie metalowe, bo metal może wchodzić w reakcje w składnikami zawartymi w farbie).
Gotowe mieszanki połącz ze sobą w odpowiednich proporcjach. Istotny jest tutaj efekt, jaki chcesz uzyskać. Farby możesz połączyć w proporcji 1:1 albo jednej dodać mniej, a drugiej więcej. Dla przykładu, jeśli chcesz mieć tylko perłową poświatę, dodaj mniej farby o perłowym odcieniu. Zależy Ci na naprawdę perłowym efekcie? Dodaj tej farby proporcjonalnie więcej.
Jeżeli nie masz pewności co do rezultatu, możesz na początek zabarwić cienkie pasemko z tyłu głowy. Pamiętaj jednak, żeby nie pozostawiać mieszanki na następny dzień. Wskutek działania powietrza już po 30 minutach zachodzą zmiany w mieszance, która stopniowo traci swoje właściwości.
W świecie kolorów farb do włosów
Podstawowa paleta kolorów zawiera 10 poziomów i dopasowane do nich odcienie. Przy mieszaniu farb ze sobą warto przypomnieć, co oznaczają poszczególne cyfry.
1 – czarny
2 – ciemny brąz
3 – średni brąz
4- jasny brąz
5 – ciemny blond
6 – średni blond
7 – jasny blond
8 – blond
9 – jasny blond
10 – bardzo jasny blond (platyna)
Do tego dochodzą potem odcienie. Ich oznaczenie umieszcza się po kropce, przecinku albo ukośniku. Odcienie doprecyzowują kolor. I tak na przykład 9.3 to złoty szampan, a 4.4 to kasztan. Z kolei 3.5 oznaczyć możemy jako kolor rubinowy.
Będzie łatwiej, jeśli w jednym miejscu umieścimy oznaczenia podstawowych odcieni.
0 – naturalny ton bazowy
1 – popielaty, z fioletowym pigmentem
2 – zielony pigment
3 – czerwony pigment z żółtym
4 – miedziany, czerwony
5 – czerwonawo-fioletowy pigment
6 – fioletowy z niebieskim
7 – czerwony z brązowym
Przeciw-kolory, czyli potwór, którego warto unikać
Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia przy mieszaniu farb do włosów. Nie łącz tzw. przeciw-kolorów, bo efekt może Cię zaskoczyć… zdecydowanie negatywnie.
Wiesz, to tak jak z dźwiękami i komponowaniem piosenek. Możesz zestawić jakieś losowe dźwięki, ale pewnie nie wyjdzie z tego przebój. Pewnych dźwięków nie powinno się po prostu łączyć.
Podobnie jest z kolorami.
Są kolory, których nie powinno się mieszać. Nie łącz kolorów zimnych i ciepłych. Nie mieszaj żółtego z niebieskim, bo wynikiem będzie… zielony.
Warto przy tym pamiętać, że można pozbyć się niechcianych odcieni. Dla przykładu, zielony kolor może zneutralizować odcień 4 (miedź) lub 5 (mahoń).
Teraz wiesz już, jak mieszać kolory. Życzymy powodzenia w tworzeniu cudownych efektów na włosach.
Ta fryzura ciągle nie przemija. Włosy ombre wyglądają naprawdę cudownie - o ile są umiejętnie wykonane - a do
Czytaj dalejPrzy podejmowaniu decyzji o farbowaniu jednocześnie decydujemy się na określony sposób koloryzacji. Do wyboru
Czytaj dalej