Siwizna naturalnie pojawia się z wiekiem i nie da się od tego uciec. Jedni siwieją szybciej, inni później - trudno
Czytaj dalejFarbowanie włosów w ciąży – fakty i mity
Czy w ciąży można farbować włosy? Czy malowanie włosów w ciąży jest bezpieczne? Jakich farb używać? A może powinno się całkowicie zrezygnować z farbowania włosów w okresie ciąży? Sprawdźmy to!
Wstajesz rano i nie czujesz się zbyt dobrze. Znowu męczą Cię mdłości, dodatkowo nie mogłam w nocy spać, więc jesteś zmęczona – co widać na bladej twarzy „przyozdobionej” cieniami pod oczami. Żegnasz ostatnie resztki snu, a przed poranną wizytą w łazience zerkasz w lustro. I jesteś zasmucona, bo nie wyglądasz dobrze. Do zmęczenia i złego samopoczucia dochodzą bowiem odrosty, przez które cała fryzura wygląda źle. Czy jednak tak musi być? Czy w ciąży można farbować włosy? A może jednak tego zabiegu upiększającego powinny zrezygnować kobiety w ciąży? Czas przyjrzeć się mitom i faktom dotyczącym malowania włosów w ciąży.
Czy można farbować włosy w ciąży?
Wyjaśnijmy sobie już na początku tę najważniejszą kwestię. W końcu właśnie po to odwiedziłaś nasz blog. Zakładam, że zastanawiasz się, czy możesz pofarbować sobie włosy, jeśli jesteś w ciąży. Z pewnością wiele na ten temat słyszałaś. I pewnie opowiadano Ci różne straszne historie.
Czy w ciąży można farbować włosy?
Tak, można. Lekarze i specjaliści są zgodni co do tego, że nowoczesne farby do włosów nie stanowią zagrożenia ani dla przyszłej mamy, ani dla dziecka.
Oczywiście spotkasz się z opinią, że „na wszelki wypadek” należy zaniechać tego zabiegu. Przecież to tylko 9 miesięcy, a na szali leży dobro dziecka. W ciąży nie powinno się robić nic „na wszelki wypadek” – tylko z racjonalnych powodów, potwierdzonych badaniami.
I tak właśnie jest z malowaniem włosów w ciąży. Można to robić, wybierając farby bez amoniaku i farby naturalne.
Mity dotyczące szkodliwości farb do włosów to naleciałości jeszcze z poprzedniej epoki. Faktycznie, jeszcze 30-40 lat temu farby do włosów szkodziły. Były bardzo chemiczne i pewne substancje mogły wnikać do organizmu ciężarnej przez włosy. Poza tym zagrożeniem był intensywny zapach – opary również był szkodliwe. I dlatego nie można było farbować włosów w ciąży.
Dzisiaj farby fryzjerskie mają zupełnie inne składy. Te bez amoniaku i roślinne są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Nie wnikają do organizmu (do krwioobiegu), nie mają intensywnego zapachu i jakiekolwiek opary nie stanowią zagrożenia.
Jedyne zagrożenie to ewentualne rany na skórze głowy. Jeśli masz małe ranki, uszkodzenia albo zmiany skórne, zrezygnuj z farbowania. Dotyczy to jednak nie tylko kobiet w ciąży. Jeśli doszło do przerwania tkanki łącznej na skórze głowy, farbowanie włosów jest zabronione. Zawsze.
Sprawdź: Jak farbować włosy w domu profesjonalnymi farbami?
A co z innymi zabiegami?
Wiesz już, że można farbować włosy w ciąży – farbami bez amoniaku i roślinnymi. Co z innymi zabiegami fryzjerskimi? Czy w ciąży można tylko myć włosy, suszyć je i związywać w kitkę? Sprawdźmy!
Trwała a ciąża
W przypadku trwałej ondulacji musisz zachować ostrożność. Lekarze odradzają wykonywanie tego zabiegu w ciąży.
Czemu?
Podczas wykonywania trwałej ondulacji ulatniają się nieprzyjemne zapachy. Nie potwierdzono do tej pory naukowo, czy opary są trujące, jednak pewne jest, że mogą doprowadzić do mdłości. Ciąża sprawia, że kobiety mocniej odczuwają różne zapachy i mają „wrażliwszy nos”. Po co dodatkowo pogarszać swoje samopoczucie?
Keratynowe prostowanie a ciąża
Tego zabiegu powinno się unikać w okresie ciąży. W trakcie keratynowego prostowania włosów ulatniają się drażniące zapachy (lotne substancje azotu, również amoniak), które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia osoby ciężarnej i jej dziecka. Sam zabieg trwa dość długo, więc ciężarna sporo czasu wdycha szkodliwe substancje.
Farba do włosów dla kobiet w ciąży
Tak jak już wspominaliśmy wcześniej, idealne do malowania włosów w ciąży będą farby bez amoniaku, a także farby roślinne. Te pierwsze dają bardziej widoczne rezultaty. Chodzi o to, że pozwalają na bardziej radykalna zmianę koloru. Obecnie większość farb fryzjerskich nie posiada w składzie amoniaku. Te profesjonalne preparaty są bezpieczne dla zdrowia i nie niszczą włosów.
Farby do włosów dla ciężarnych to również farby ziołowe, roślinne, a także henna do włosów. Musisz jednak wiedzieć, że taką farbą roślinną raczej nie rozjaśnisz włosów, nie zmienisz też mocno koloru. Farby roślinne są wolne od wszelkich substancji chemicznych, a więc w pełni bezpieczne dla zdrowia, również osób w ciąży.
Henna pogłębia i zmienia kolor włosów. Może zostać połączona z barwnikami (np. indygo i amla), przez co włosy zyskują głębokie odcienie, na przykład mocną czerń czy wyrazisty rudy. Henna, podobnie jak farby roślinne, nie rozjaśnia włosów.
Podczas domowej koloryzacji zdarza się czasami, że niechcący zafarbujemy skórę na czole czy ubrudzimy dłonie. Co
Czytaj dalejFarbowanie włosów to najprościej rzecz ujmując – zmiana naturalnego koloru za pomocą odpowiednio dobranych
Czytaj dalej