numery farb do włosów

Jak odczytywać numery farb do włosów?

23.06.2019
Gdy potocznie opisujemy odcienie kolorów włosów, przyjmujemy nazwy zwyczajowe, budzące łatwe i uniwersalne skojarzenia, takie jak: heban – dla czarnego, kasztan – dla brązowego, miedź – dla rudego, piasek, słońce, złoto – dla żółtego, platyna – dla biało-żółtego, popielaty – dla białego, wino, owoc granatu – dla czerwonego, oberżyna – dla fioletu. Tymczasem palety posiadają numery farb do włosów.

W paletach profesjonalnych farb do włosów używanych przez fryzjerów nie jest to jednak takie proste.
Jak więc rozszyfrować nazwę danego koloru z profesjonalnej karty kolorów lub znając tylko numer farby, którą ostatnio farbowano nam włosy w salonie? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.

Paleta kolorystyczna farb do koloryzacji to zestaw próbek włosów poddanych farbowaniu ułożonych według poziomu kolorystycznego i odcienia.

Punktem odniesienia w każdej profesjonalnej karcie kolorów są naturalne kolory włosów tzw. kolory podstawowe. Są one uszeregowane od najciemniejszego do najjaśniejszego.

Poszczególnym poziomom kolorów są przyporządkowane oznaczenia cyfrowe i nazwy

Kolory podstawowe (bazowe), inaczej wysokość tonu:
1 – czarny,
2 – bardzo ciemny brąz,
3 – ciemny brąz,
4 – brąz,
5 – jasny brąz,
6 – ciemny blond,
7 – blond,
8 – jasny blond,
9 – bardzo jasny blond,
10 – bardzo bardzo jasny blond

Dodatkowo niektóre firmy posiadają w ofercie tzw. Blondy Specjalne lub Super Blondy, które mają kolejne numery: 11 i 12. Te ekstremalne blondy bardzo rozjaśniają włosy i pozwalają osiągnąć efekt platyny bez użycia dodatkowego rozjaśniacza. Odpowiednie elementy rozjaśniające są już bowiem zawarte w tych farbach.

Odkodowujemy numery farb do włosów

Numer farby do włosów wskazuje więc ogólny odcień, ale nie tylko. Z pewnością zauważyłaś, że czasami numery te są dwuczęściowe. Po pierwszym numerku następuje przecinek (kropka), a potem kolejny numerek. Ten drugi numer informuje o odcieniu, inaczej refleksie.

Skoro wiemy już, co oznacza pierwsza liczba, trzeba odkodować teraz drugą cyfrę umieszczaną w nazwie farby do włosów.

Druga cyfra, ta po kropce, oznacza odcień/refleks farby:

0 – neutralny

1 – popielaty (niebieski, odcień chłodny)

2 – opalizujący (fioletowy, odcień chłodny)

3 – złocisty (odcień ciepły)

4 – miedziany (odcień ciepły)

5 – mahoniowy (odcień ciepły)

6 – czerwony (wiśniowy, odcień chłodny)

7 – zielony (odcień chłodny)

Druga cyfra pozwala więc na wybranie koloru z gamy chłodnych barw (tych przede wszystkim z pigmentami niebieskimi) albo z gamy ciepłych barw (z przewagą żółtych i czerwonych pigmentów).

Jak czytać numery farb do włosów?

Teraz już wiesz, że nie warto zwracać uwagi na szumne nazwy, jak chociażby mokka, cafe latte, arktyczny blond i wiele innych. Takie górnolotne nazwy zazwyczaj są stosowane przy farbach drogeryjnych, jednak niewiele nam mówią ogólnie o kolorze, jaki uzyskamy. Lepiej wziąć pod lupę zastosowaną numerację, która jest uniwersalna.

Wiesz już, że pierwsza cyfra określa kolor bazowy, zaś cyfra występująca po przecinku wskazuje na podton, refleks. Ta druga liczba może być dwucyfrowa. Oznacza to, że kolor mienić się będzie dwoma odcieniami, przy czym mocniej widoczny będzie ten pierwszy (określony pierwszą cyferką).

Weźmy więc na tapet kilka przykładowych numeracji i rozszyfrujmy je!

8,31 – złocisty, popielaty blond

5,62 – jasny brąz z czerwonymi refleksami, opalizujący

7,13 – beżowy blond

4,3 – złocisty brąz utrzymany w ciepłej tonacji

7,2 – chłodny opalizujący blond

I tak dalej.

Co oznaczają litery na opakowaniach farb do włosów?

Czasami można spotkać się jeszcze z innym oznaczeniem na opakowaniach farb do włosów. Możliwe, że sama już zauważyłaś, że obok cyfr pojawiają się litery. Co one oznaczają?

Wyjaśnienie jest bardzo proste i jak już je poznasz, nagle wszystko stanie się jasne.

A – popielaty (ang. ash)

B – beż, brąz (ang. brown)

S – srebrny (ang. silver)

G – złocisty (ang. gold)

V – opalizujący, fiolet (ang. violet)

R – czerwony (ang. red)

N – neutralny, naturalny (poziom podstawowy)

Litery można ze sobą łączyć. I tak NA to naturalny popielaty, zaś VR oznacza fioletowoczerwony. 

Poniżej zamieszczamy jeszcze jedną ściągawkę, na której widać łącznie numery i litery. Uwzględniliśmy tutaj chyba wszystkie możliwe numeracje stosowane na farbach do włosów. Teraz już nic nie powinno Cię zaskoczyć.

0 (N, NN, NB) – kolory neutralne

1 (A) – pigmenty chłodne, popielate, bliskie szarości i błękitowi

2 (P, V, 03, 13, 31) – fiolet bądź opalizujący beż

3 (G, H) – złoto

4 (K, H) – miedź

5 – mahoń

6 – (R) – czerwień

7 – matowy, szary

Czy osiągnę taki kolor jak na opakowaniu?

Wiele osób przy wyborze koloru farb do włosów kieruje się tym, co widzą na opakowaniu. Marząc o złocistym blondzie sięgamy z półki po farbę,  na której widnieje buzia roześmianej modelki z włosami w tym właśnie kolorze. Nie zawsze to się dobrze kończy.

Kolor farby do włosów powinno się dobierać zgodnie z przedstawioną przez nas numeracją oraz uwzględniając stan wyjściowy, a więc kolor bazowy. Bardzo jasny blond nie wyjdzie na kruczoczarnych włosach, powinny one zostać najpierw rozjaśnione. To właśnie dlatego nie sugeruj się tym, co widzisz na opakowaniu. Jeśli kupujesz farbę z drogerii, zajrzy z tyłu opakowania. Zazwyczaj widać tam, jak dany odcień wychodzi na różnych kolorach włosów, a na jakich nie wyjdzie.

Takiej ściągawki nie ma na profesjonalnych farbach do włosów. W tym przypadku trzeba sugerować się zastosowaną numeracją, pewną podpowiedzią są też na przykład kropki umieszczane na tubkach czy kwadraty na kartoniku.

Jeśli w palecie nie znalazłaś koloru, który Ci odpowiada, możesz też pomieszać farby. Pamiętaj jednak, żeby raczej mieszać jedne odcienie – a więc tylko ciepłe z ciepłymi, a zimne z zimnymi. Staraj się też sięgać raczej po farby jednego producenta, z jednej linii.

Popularne palety
Indola Profession NO AM to permanentna koloryzacja bez amoniaku i bez zapachu, wzbogacona o nawilżające molekuły pielęgnujące, która daje do 100% krycia białych włosów oraz rozjaśnianie do 4 poziomów (seria
Dowiedz się więcej
Paleta Goldwell Topchic przedstawia odcienie dostępne w tej trwałej koloryzacji. Farby Topchic cechuje wysoka jaskrawość koloru i świetlistość. Zapewnia do 100% siwych włosów w obszarze odcieni
Dowiedz się więcej
wszystkie kolory matrix socolor pre-bonded
Krem koloryzujący Matrix SoColor Pre-Bonded to nowa odsłona kultowej farby do włosów. Formuła produktu uwielbianego przez kobiety została wzbogacona o technologię Pre-Bonded, która wzmacnia włosy i chroni przed
Dowiedz się więcej
Mogą Cię zainteresowac również

Dzisiaj rozszyfrowujemy informacje, które widnieją na opakowaniach farb do włosów. Pudełka i tubki zawierają

Czytaj dalej

Odkryj z nami kolekcję Alfaparf Milano Eden i odważ się wyrazić siebie na kilka sposobów. Zapraszamy do kolorowego

Czytaj dalej

Przedstawiamy nowe odcienie w palecie Schwarzkopf Igora. Linia Raw Essentials to piękne brązy, które zachwycają

Czytaj dalej