jak czytać opakowania farb do włosów, oznaczenie na opakowaniach farb do włosów

Jakie informacje znajdziesz na opakowaniu farby do włosów?

23.02.2021
Dzisiaj rozszyfrowujemy informacje, które widnieją na opakowaniach farb do włosów. Pudełka i tubki zawierają bowiem wiele cennych wskazówek, które pomogą dobrać odpowiedni produkt do danego typu włosów.

Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupu farby do włosów. Bardzo dużo informacji znajdziesz już na opakowaniu. Przeczytaj artykuł i odkryj, co znaczą tajemnicze symbole czy napisy.

Jak czytać opakowania farb do włosów?

Choć pewnie zwracasz największą uwagę na zdjęcie modelki na opakowaniu farby, to nie wizualizacja efektu jest najważniejszą informacją, jaką znajdziesz na pudełku farby. Śmiem twierdzić, że to najmniej istotna informacja.

Zwróć uwagę, że profesjonalne farby do włosów raczej nie mają na opakowaniach zdjęć modelek. Zamiast tego umieszcza się tam wiele innych informacji – niezwykle cennych dla właściwego doboru koloru czy typu preparatu. Zresztą na opakowaniach farb drogeryjnych również znajdziemy te informacje.

Jakie? Sprawdźmy to!

Zawartość amoniaku

Na opakowaniu znajdziesz informację, czy preparat zawiera amoniak, czy też nie. Często farby bez amoniaku zawierają napis: Amoniac free. Amoniaku można szukać również w składzie.

A jakie zadanie spełnia amoniak? Jest to substancja, która rozchyla łuski włosów i umożliwia wniknięcie w pasma pigmentów koloru. Amoniak ma nieprzyjemny, drażniący zapach i może podrażniać skórę głowy, dlatego często jest zastępowany przez inne składniki, jak MEA (czyli monoetyloamina).

MEA ma delikatniejszy zapach i delikatniejszą formułę. Co jednak ważne, musi być dobrze wypłukana z włosów, gdyż może pozostawiać efekt spulchnionych pasm – mamy wtedy wrażenie, że są zniszczone, spalone.

Oznaczenie koloru

Drugą ważną informacją umieszczaną na opakowaniu farb do włosów jest oznaczenie koloru – składa się z numeru oraz potocznej nazwy. Może to wyglądać tak: 5.32 albo 6GB lub L28 Cherry Sand.

Jak się w tym wszystkim połapać?

Otóż nazwy kolorów są tworzone według jednej logiki:

  • pierwszy numer oznacza kolor podstawowy
  • drugi numer (po kropce albo przecinku) określa odcień
  • również do liter przypisano konkretne odcienie kolorów
  • dodatkowe nazwy (jak Cherry Sand) są pomocnicze i ustalane indywidualnie przez danego producenta (mają zadziałać na naszą wyobraźnię, pomóc wyobrazić sobie dany kolor)

Poniżej ściągawka:

Kolory podstawowe (bazowe), inaczej wysokość tonu:

1 – czarny,

2 – bardzo ciemny brąz,

3 – ciemny brąz,

4 – brąz,

5 – jasny brąz,

6 – ciemny blond,

7 – blond,

8 – jasny blond,

9 – bardzo jasny blond,

10 – bardzo bardzo jasny blond

Refleksy (druga cyfra po kropce):

0 – neutralny

1 – popielaty (niebieski, odcień chłodny)

2 – opalizujący (fioletowy, odcień chłodny)

3 – złocisty (odcień ciepły)

4 – miedziany (odcień ciepły)

5 – mahoniowy (odcień ciepły)

6 – czerwony (wiśniowy, odcień chłodny)

7 – zielony (odcień chłodny)

Znaczenie liter w nazwach farb do włosów:

A – popielaty (ang. ash)

B – beż, brąz (ang. brown)

S – srebrny (ang. silver)

G – złocisty (ang. gold)

V – opalizujący, fiolet (ang. violet)

R – czerwony (ang. red)

N – neutralny, naturalny (poziom podstawowy)

Jeśli potrzebujesz dokładniejszych instrukcji, jak czytać numery farb do włosów, przeczytaj nasz wcześniejszy artykuł: Jak rozszyfrować numery farb do włosów?

co znajduje się na opakowaniu farby do włosów

Kolor orientacyjny

Na opakowaniu może pojawić się również zdjęcie wizualizujące efekt. Może to być próbnik włosów albo zdjęcie modelki. Pamiętaj, żeby traktować to tylko orientacyjnie – ostateczny efekt zależy od koloru bazowego (czyli tego, jaki masz na głowie) czy kondycji włosów bądź proporcji utleniacza i farby.

Producent i skład

To kolejne istotne informacje. Opakowanie powinno zawierać nazwę i logotyp producenta. Przyjrzyj się tym znakom, bo to tam jest zakodowane, czy trzymasz w ręce farbę profesjonalną, czy drogeryjną. Dla przykładu, farby profesjonalne będą oznaczone logo Loreal Professionell, zaś farby drogeryjne będą mieć logotyp Loreal. I choć wydaje Ci się, że to Ci sami producenci, mylisz się. Pierwsza linia powstała z myślą o fryzjerach i użytku profesjonalnym.

Poszukaj również składu. Dzięki temu ustalisz, czy farba zawiera amoniak czy MEA (jeśli takiej informacji nie umieszczono osobno). Ponadto, jeśli jeszcze tego nie wiesz, ustalisz, czy planujesz zakup farby chemicznej, czy też naturalnej.

Pojemność

Dlaczego to ważne? Często wydaje się nam, że jedna tubka wystarczy do zafarbowania całych włosów. A to niekoniecznie musi być prawda.

Preparatu nie powinno się oszczędzać. Oczywiście farba nie musi kapać z włosów, ale dla najlepszych efektów kolorystycznych ważne jest równomierne pokrycie kosmyków preparatem koloryzującym.

Na włosy średniej długości, trochę za obojczyki, wystarczy 60ml farby, czyli mniej więcej jedno opakowanie. Przy włosach dłuższych konieczne jest dokupienie drugiego opakowania.

Oczywiście ważna jest też gęstość włosów. Jeśli masz bardzo gęste i bujne włosy, lepiej kupić więcej farby. Pamiętaj tylko, żeby nie pozostawiać resztek mieszanki koloryzującej do kolejnego farbowania.

Przeczytaj: Tych błędów podczas koloryzacji włosów nie popełniaj.

Większość tubek z farbami ma pojemność 60ml, zdarzają się jednak preparaty o pojemności 80ml i innych. Nie kupuj „na czuja”. Sprawdź pojemność na opakowaniu.

Dodatkowa zawartość opakowania

Sprawdź, czy opakowanie zawiera też dodatki, jak odmierzona porcja oksydantu, jednorazowe rękawiczki albo aplikator. Zazwyczaj takie akcesoria i dodatki zawierają opakowania z farbami drogeryjnymi. Do farb profesjonalnych w znakomitej większości wypadków wszystko trzeba dokupić osobno.

Weź to pod uwagę, ponieważ do zafarbowania włosów niezbędny będzie oksydant, który aktywuje działanie farby.

Czemy farby profesjonalne nie mają w zestawie utleniacza? Ponieważ pozwala to na dobranie mocy preparatu do oczekiwanego efektu, techniki farbowania czy rodzaju włosów. Do opakowań farb drogeryjnych dołączany jest oksydant o „uniwersalnej” mocy, co nie zawsze daje oczekiwane rezultaty.

Popularne palety
Krem koloryzujący Inebrya Color z olejkiem lnianym i Aloe Vera to idealny sposób na trwałą koloryzację bez niszczenia włosów. W palecie dostępne są najmodniejsze kolory sezonu. Sposób użycia: W
Dowiedz się więcej
Farby do włosów Schwarzkopf Igora Senea powstały z myślą o osobach z wrażliwą skórą głowy.Igora to marka stworzona przez kolorystów dla kolorystów. Produkty Igora pozwalają na uzyskiwanie indywidualnych odcieni
Dowiedz się więcej
inebrya kromask, kromask, kolory kromask, maska koloryzująca kromask
Maska koloryzująca Inebrya Kromask to nieprzerwanie od wielu lat hit blogosfery i nie tylko. Ta innowacyjna maska odświeża kolor włosów farbowanych między kolejnymi koloryzacjami oraz stanowi świetny sposób na
Dowiedz się więcej
Mogą Cię zainteresowac również

Czy w ciąży można farbować włosy? Czy malowanie włosów w ciąży jest bezpieczne? Jakich farb używać? A może

Czytaj dalej

Zimny kolor włosów, nawet jeśli jesteś brunetką, żadnych ciepłych odcieni i niechcianych tonów, a to wszystko

Czytaj dalej

Gdy potocznie opisujemy odcienie kolorów włosów, przyjmujemy nazwy zwyczajowe, budzące łatwe i uniwersalne

Czytaj dalej